Thursday, March 30, 2023
Kreu Opinion

Opinion

MBRESA NGA DARDANIA

Në drekën e organizuar në “Çarshija e Jupave”, surprizë ishte dhënia e disa çertifikatave “Nderi i Shoqates Bulqiza” për njerëz të shquar, aktivistë bulqizakë: prof.dr. Islam Dauti; dr. Ajet Xhafa; dr. Hajri Mandri; dr.Jashar...

ISUF KOÇI PROFILI I INTELEKTUALIT DHE DREJTUESIT TË SHQUAR NË SEKTORIN E BUJQËSISË

Populli, e përjetësoj në memorien e vet djalin e saj, Isuf Koçi. Edhe sot, në oda burrash, pohohet: Djalë si ai, nuk i vjen më Bulqizës! Po. Ai ishte dhe mbetet simbol i vlerave...

“Testament” historie që na njeh me luftën e madhe kundër serbëve në vitet 1912-1921

NGA DR.ADRIATIK BALLA Sikurse të gjitha zonat e Dibrës, Bulqiza ishte në frontin e luftës 9-vjeçare me krajlët, kryesisht serbët, midis viteve 1912 dhe 1921. Kudo e kurdoherë, populli i kësaj zone shfaqet me të...

25 prilli është dhe duhet të jetë një ditë çlirimi dyfish për Dibrën

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është pritur me entuziazëm të jashtëzakonshëm në Dibër, të shtunën më 10 prill 2021, ku theksoi se ka ardhur koha për ti dhënë fund dimrit 8 vjecar. Basha është...

Basha në Bulqizë: Statusi i minatorëve do të jetë realitet brenda 6 muajve...

“Ne e dimë që në detin e vuajtjeve spikat ajo e minatorëve të Bulqizës, naftëtarëve të Ballshit, ndaj kam ardhur sot këtu, për të shpallur e bërë të njohur një nga ndryshimet kryesore të...

VOTO PR Nr.9 – Voto kandidatin EDMOND ISAKU me nr.4

Edmond ISAKU – PROFILI I INTELEKTUALIT DHE BIZNESMENIT TË SUKSESSHËM • Edmond Isaku u lind në Grazhdan të Maqellarës dhe rrjedh prej një familjeje të njohur patriotike të zonës. Me edukatën e korrektësinë, të trashëguara...

EDMOND ISAKU: SË BASHKU PËR FITOREN E MADHE, ME LULZIM BASHËN KRYEMINISTËR-PROJEKSION I SHQIPTARËVE

MË VOTONI, DO TË PËRFAQËSOJ INTERESAT TUAJA NË PARLAMENTINE RI SHQIPAR...   Të nderuar miq! Tashmë që gara elektorale ka startuar, dhe mu a m’u dha besimi nga lidershipi demokrat të jem Nr.4 në listën e kandidatëve...

NJË LIBËR I VOGËL ME IDE TË MËDHA

Dr.Hajri Mandri Kriza shumëplanëshe që e ka mbërthyer shoqërinë shqiptare dhe sidomos rënia psikomorale nën dilemën “bëhet apo nuk bëhet ky vend”, kishte nevojë për një përgjigje nga dikush që ka prerogativë për të ndikuar...

Vlerat e vërteta janë ato që kujtohen pas një shekulli

Nga AGIM DEMIRI 1. Pas çdo pyetje që i bëhet një të dituri thoshte:-”Ah,...ku di gjë unë më?!”...A thua vërtet nuk dinte asgjë? ...Ah ,sa mirë dinte shumë gjera... 2. Për punën e mirë ,që është...

“Më mirë të daltë syri se të të daltë boja!

Njëherë një korb i bardhë u ly me bojë të zezë, duke u bërë korb i zi dhe iku nga tufa e korbave të bardhë, në tufën me korba të zinj. Korbat e bardhë e...

Te fundit

Mos humbisni